Media Room >

דצמבר 2016

 לחץ כאן לכתבה של גליה היפש במגזין "ספר ההייטק הישראלי" של הארץ, המחלקה המסחרית                

 

אסוקס: הרשת הסלולרית               הופכת לויטרואלית

  

חברת אסוקס (ASOCS) מפחיתה בצורה דרמטית  את עלויות ההקמה והתפעול של הרשתות הסלולריות ומאפשרת לארגונים ,מפעילים וחברות ענן להתקין ולנהל תשתית סלולרית.  

  

חברת אסוקס (ASOCS) הממוקמת בפארק אפק בראש העין גייסה בשנתיים האחרונות עשרות מיליוני דולרים ממשקיעי Private Equity  על מנת להפוך את הרשת הסלולרית לוירטואלית. השוק שאליו פונה החברה מעניין ומפתיע במיוחד בהתחשב בכך שזהו גלגולה השני של החברה. החברה נוסדה בשנת 2003 ועסקה בפיתוח רכיבים למכשירים סלולרים. כאשר שוק הרכיבים למכשירי סלולר הפך לשוק עם שולי רווח קטנים החברה החליטה לצאת מהתחום תוך שימור הידע, הפטנטים והניסיון הרב שצברה בתחום. המשימה של הסטראט-אפ המתחדש, "אסוקס 2.0", כפי שמכנה אותה המנכ"ל ואחד ממייסדי החברה, גלעד גרון, היא להפוך את הרשתות הסלולריות לוירטואליות.

 

דור חמישי כתוכנה בענן

"כשהחברה גרון המנכ"ל מסביר כיצד זה עובד: "וירטואליזציה זו בעצם היכולת לתאר פונקציות חומרה באמצעות תוכנה. זה הצליח מאוד בתחומים ספציפיים של מחשוב ואחסון מידע ואנחנו מיישמים את זה ברשת הסלולרית. אנחנו לא מחליפים את האנטנות הפיזיות, אלא מחליפים את מרכיב העיבוד האלקטרוני של תחנת הבסיס הסלולרית".

"הסבר קצר על איך עובדת רשת סלולרית: הטלפון קולט ומשדר גלי רדיו מול אנטנות שמחוברות לתחנות בסיס. תחנות הבסיס מורכבות מקופסאות אלקטרוניקה שמעבדות את גלי הרדיו והופכות אותם לאינפורמציה. קופסאות האלקטרוניקה הקיימות היום יקרות מאוד ומבוססות כרטיסים ומעבדים יעודיים שתוכננו על ידי יצרני הציוד כדוגמאת אריקסון ונוקיה. קופסאות אלו מוגבלות ושייכות לעולם הישן. לאלקטרוניקה הזו אנחנו עושים וירטואליזציה מלאה. למשל, אם אני היום מחפש משהו בגוגל דרך הסלולרי שלי, שאילתת החיפוש משודרת מהטלפון לתחנת הבסיס שמתרגמת את האינפורמציה וזו עוברת למרכז של המפעיל הסלולרי ומשם לרשת האינטרנט, מגיעה לגוגל וחוזרת את כל המסלול הארוך והמייגע הזה לטלפון שלי. הפתרון שלנו מאפשר שליחת  גלי רדיו לא מעובדים ישירות היישר לענן תקשורת חדשני שם עובר האות עיבוד באמצעות מכונות וירטואליות הרצות על ציוד מיחשוב סטנדרטי וזול. בעצם אנחנו מציעים דור רביעי וחמישי של סלולר כתוכנה שרצה בענן."

 

אם כך, מה הוירטואליזציה הזו מאפשרת?

"ברגע שהכל מבוסס על תוכנה, הכל אפשרי. מפעילים כמו פרטנר, סלקום, וכדומה יוכלו לשתף ביניהם, בקלות,תשתיות ומשאבים. אנחנו מורידים דרמטית את עלויות ההקמה והתפעול של הרשתות הסלולריות ומאפשרים לשחקנים חדשים כמו גוגל פייסבוק ואמזון להציע שירותים סלולריים ישירות לצרכן".

"חשוב להסביר: תשתית סלולרית זה לא רק אנטנות על עמודים לצד הכביש, זו תשתית שנכנסת היום לתוך בניינים. כיום רוב הגידול בתעבורה הסלולרית מגיע מפריסת רשתות בתוך ארגונים ובניינים כמו איצטדיונים, בתי חולים, מפעלים חכמים, קניונים, בתי מלון וכדומה. תשתית סלולרית בתוך הארגון מאפשרת שליטה,בקרה, וניתוח של מידע אודות המשתמשים הסלולריים. היא מאפשרת למשל שימוש במשקפי מציאות רבודה בבתי קולנוע, שדרכן הצופה הופך להיות דמות בסרט, מעקב מלא אחר ההתעניינות של לקוח במוצרים בחנות קמעונאית, ניהול כנסים ושימושים רבים נוספים. עד היום, בניית רשת כזו עבור ארגון לא הייתה מעשית, מה לארגון ולציוד תקשורת סלולרית? המעבר לתוכנה וטכנולוגיית ענן מאפשר לחברות לתפעל רשת סלולרית בדומה לכל תוכנה ארגונית גנרית אחרת".

 

בעולם שבו יש רשתות אינטרנט ו-Wi-Fi מתקדמות, מדוע שנזדקק גם לתשתית סלולר בבניין?

"רשתות ה-WiFi  אמנם מתפתחות כל הזמן, אבל הן עדיין מוגבלות,בעיקר כאשר יש צורך בקיבולת גבוהה של נתונים, מספר גבוה של משתמשים, זמינות גבוהה, וניידות של מכשירים. אם מתבוננים על חזון המכוניות האוטונומיות, או האינטרנט של הדברים, ברוב המקרים מדובר במוצרים ניידים. ברגע שזה נייד  זה חייב להיות על רשת סלולר. רשתות הWi-Fi- לא טובות מספיק כשזה מגיע לניידות גבוהה. נושא האמינות הוא מרכיב קריטי נוסף, אם אני צריך להתקשר לאמבולנס, ברור שאני אעשה את זה מהטלפון הסלולרי ולא דרך סקייפ למשל. רשתות סלולריות מאפשרות ניידות עם אמינות גבוהה מאוד ויכולת עיבוד מאסיבית של נתונים".

 

פריסה מסיבית של רשתות

 

איפה אתם עומדים כעת עם המוצר ולאן פניכם מועדות?

"ההשקה הציבורית של המוצר הראשון שלנו תתקיים בכנס הסלולר בברצלונה בפברואר הקרוב ו-2017 צפויה להיות שנה ראשונה של פריסה מסיבית של רשתות כאלה בעולם. יש לנו שיתופי פעולה עם Intel, עם HPE ומפעילי רשתות סלולריות מובילים בעולם ואנחנו עובדים על פרויקט גדול עם פייסבוק בנושא שעליו נכריז בברצלונה. האינטרס של פייסבוק הוא להוריד את העלויות של הקמת רשתות התקשורת כדי להוזיל את עלויות הגלישה וזה מאפשר לחברות ענן להיכנס לתחום הזה. עד היום הן היו תלויות במפעילים הסלולריים. אנחנו יכולים לסייע להם להתקרב עוד יותר ללקוחות הקצה שלהן ללא התיווך והמיסוך של חברת הסלולר".

 

אז מה יהיה עתידן של חברות הסלולר?

"היום כבר מבינים שסלולר זה בסך הכל שיטה להעברת אינפורמציה. בפועל מי שמנצח הוא מי ששולט על התוכן. המפעילים הגדולים זיהו את זה ופועלים במרץ לרכוש אותו ,בארה"ב AT&T רכשה את CNN, ו-ורייזון רכשה את יאהו. הם הבינו שהעתיד הוא בתוכן ובשרותי ענן ולא בטכנולוגיות שידור, כי אלה טכנולוגיות שיוזלו ויהיו זמינות לרבים. בישראל השינוי יכול לקחת הרבה יותר  זמן כי זהו שוק רווי רגולציה, אבל במדינות עם שוק חופשי כמו בארה"ב יש כבר קרקע בשלה לשינוי הטכנולוגי הזה. ארגונים רוצים חידוש תשתיות כדי להבין ולשרת את הלקוחות שלהם טוב יותר, וזה מה שאנחנו מציעים".

 

 

     News